Zbuduj własną miejscówkę cz. 1

Lutowy Kingpin jest w całości poświęcony tematowi DIY – zrób to sam. Jest w nim m.in. 4-częściowy praktyczny poradnik jak ogarnąć sobie jakąś przeszkodę z betonu. Stąd pomyślałem, że opublikuję te 4 części poradnika przetłumaczone na język polski. Mam nadzieję, że poradnik przyda się komuś – bo wiem, że nie wszyscy mają dostęp do Kingpina i nie każdemu łatwo jest czytać teksty po angielsku. A każdy może skorzystać z jakiegoś fajnego własnoręcznie wybudowanego spociku.

Poradnik w dużej mierze pokrywa się z tym, w jaki sposób budowaliśmy 1st Floor. Plus, filmy na stronie Kingpina z wybudowanych miejscówek też mówią same za siebie :-). Poniżej pierwsza z czterech części.

Część 1 z 4 – Forma

Ok, czyli masz już miejsce, w którym możesz zacząć budować i jesteś przygotowany na wylewanie betonu. Nie wiesz od czego zacząć? Cóż, dobrym początkiem jest mieć coś, w czym można utrzymać ten cały beton.

Więc przyda się trochę drewna. Nie musi być ładne – ma być mocne. Sklejka o grubości 12mm – 20mm nada się idealnie, a do tego trochę wkrętów żeby wszystko połączyć. Wkręty są dużo mocniejsze niż gwoździe, ale szczerze mówiąc – dopóki sklejka będzie trzymać się kupy to wszystko jedno czym ją połączysz.

Za pomocą tych elementów możesz skonstruować strukturę, którą później wypełnia się gruzem, prętami, a na końcu betonem. Wiadomo – nie musisz obowiązkowo zaczynać od tego, ale naprawdę ułatwi ci to życie.

Im większą ilością gruzu wypełnisz środkową część, tym lepiej, bo gruz jest zwyczajnie tańszy od betonu który później będziesz mieszał.

Chcąc wyciąć łuk quartera, będziesz musiał się zdecydować jaki promień ma mieć twój łuk. W tym celu przybijasz gwoździem kawałek sznurka do jednego punktu na płycie drewna, albo przyczepiasz prosty kawałek drewna śrubą do tego samego punktu i mierzysz długość sznurka/kawałka drewna od gwoździa/śruby. Ta odległość będzie twoim promieniem. Przyczep ołówek do sznurka/kawałka drewna na końcu twojej wymierzonej długości i naciągając sznurek/przytrzymując drewno narysuj obwód na sklejce –  w ten sposób otrzymasz idealny łuk. Mniejszy promień da ci ostrzejszy łuk, a większy promień – łagodniejszy. Tylko nie ułatwiaj sobie jazdy zbyt łagodnym łukiem.

Następnie wytnij narysowaną linię piłą ręczną, lub, jeżeli wolisz – i będziesz wolał – piłą mechaniczną, a następnie użyj tej wyciętej sklejki do każdego boku twojej formy.

Tym sposobem powstanie szkielet, który należy wypełnić cegłami, gruzem, lub czymkolwiek co nie jest biodegradowalne. Tylko nie wypełniaj szkieletu dokładnie do linii kształtu, który wyciąłeś. W szkielecie muszą się jeszcze zmieścić pręty zbrojeniowe i beton – zostaw na nie trochę miejsca. Natomiast korzystanie z linii wcześniej wyciętego łuku jako prowadnicy, pomoże ci nie spieprzyć finałowego efektu wystającymi nierównościami w nawierzchni jezdnej twojego quartera.

Jeśli chcesz wybudować sobie bank itp. – to musisz wyznaczyć i narysować sobie kąt nachylenia i wyciąć drewno wzdłuż narysowanej linii. Również przy wypełnianiu formy banku pamiętaj, żeby zostawić trochę miejsca na beton i pręty zbrojeniowe.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s