ZBUDUJ WŁASNĄ MIEJSCÓWKĘ CZ. 2

Część 2 z 4 – Skład

Cement to wapień wypalony z gliną i wymieszany z siarczanami (głównie z gipsem). Połączenie tych składników daje nam ciemny niebieskoszary proszek, który nazywamy właśnie cementem, lub cementem portlandzkim.

Wymieszany z odpowiednią ilością wody i kruszywa (czyli kamieni i piachu), cement tworzy litą powierzchnię, którą znamy jako beton. Beton wiąże w taki sposób, że piach i kamienie sklejają się ze sobą, a cement wypełnia przestrzenie pomiędzy nimi. Ilość użytej wody wpływa na czas wiązania betonu i na stopień jego „płynności”. Zbyt mało wody spowoduje że beton nie będzie dobrze wiązał, przy odpowiedniej ilości wody zwiąże mocno, a jak będzie zbyt dużo wody to beton będzie się osuwał po łuku twojego quartera. Ogarnięcie właściwych proporcji wszystkiego jest pewnym procesem nauki.

Jeśli planujesz wielką wylewkę, zamawiając beton możesz wybrać rodzaj kruszywa, jego siłę, wielkość i dodanie składników spowalniających lub przyspieszających wiązanie betonu. Natomiast jeśli sam planujesz mieszać beton – ręcznie lub maszynowo, prawdopodobnie olejesz te wszystkie chemikalia i obstawisz jedną z poniższych opcji.

Pierwsza możliwość to taka, że kupisz gotową mieszankę betonu, w której kruszywo, piach i cement są już wymieszane w workach. Dolejesz wodę dobrze mieszając, aż uzyskasz miks który po położeniu na dłoń nie będzie przelewał ci się przez palce – ciężko to opisać, ale chodzi o to, że jeśli twój miks po rzuceniu w formy które wybudowałeś będzie się trzymał (a nie osuwał się), to będzie to oznaczało, że dobrałeś dobre proporcje wody i betonu. Możesz też dodatkowo dokupić kilka worków cementu, żeby wzbogacić swój miks, powiedzmy około jednej szufli na każdy worek mieszanki. Jak chcesz.

Druga, tańsza opcja, to kupienie każdego składnika osobno i wypracowanie odpowiednich proporcji na miejscu budowy. Do tej opcji będziesz musiał kupić czysty cement w workach i podobnie zrobić z kruszywem – chyba, że masz możliwość przetransportowania ciężkich rzeczy samemu, to możesz kupić materiały w 850-kilogramowych „workach”, co będzie znacznie tańsze. Jeżeli wybierzesz tę opcję, to pilnuj żeby nie dostać kruszywa większego niż 10mm, w przeciwnym razie zacieranie betonu zamieni się w koszmar.

Musisz też oczywiście zadbać o wodę, bo będziesz jej potrzebować nie tylko do mieszania z betonem, ale także do czyszczenia narzędzi i sprzętu – więc pamiętaj o tym. Zanieczyszczenia w wodzie obniżą trwałość twojego betonu, ale zanim będzie to miało jakiekolwiek znaczenie to twojej miejscówki już dawno nie będzie, więc śmiało używaj takiej wody, jaka ci się podoba. Obojętnie czy to będzie Evian, deszczówka, woda z rzeki czy mocz – my próbowaliśmy wszystkie z tych rzeczy i wygląda na to, że wszystko działało dobrze.

A zatem masz już potrzebne materiały. Jeżeli wybrałeś opcję kupienia materiałów osobno – przemieszaj je najpierw na sucho, po czym dolewaj stopniowo wody i mieszaj, w ten sposób twój miks nie będzie zbyt płynny. Jeżeli jednak dodasz zbyt dużo wody, to zawsze możesz dosypać pozostałych składników, w końcu załapiesz jakie powinny być proporcje.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s