Kolejna kradzież projektu skateparku

Zawsze staram się pozytywnie patrzeć na świat. Ale wszyscy wiemy, że nie zawsze wszystko wokół nas jest piękne. W takich sytuacjach nie wolno siedzieć cicho, bo milczenie jest przyzwoleniem.

Właśnie zobaczyłem na Idosk8.com montażyk ze skateparku w Górze Kalwarii. Jak już paru komentatorów zauważyło, jest to plagiat. Plagiat Rzgowa, projektu Fractal Skateboarding sprzed sześciu lat:

Rzgow by Fractal

Według informacji ze Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych skateparku w Górze Kalwarii (czyli części dokumentacji projektowej skateparku), projekt plagiatu został wykonany przez firmę “Pracowania projektowa MAXPOL” z Radomia.

Pracowania projektowa MAXPOL skopiowała – czyli kolokwialnie mówiąc –  ukradła projekt skateparku Rzgowa. Prawdopodobnie dlatego, że albo w tej firmie pracują dyletanci (oczywiście o dobrej woli, którzy “nic” nie wiedzieli), albo ta firma ma po prostu złą wolę i jest nieuczciwa.

Natomiast wykonawcą skateparku – czyli firmą budującą za 411.804 pln – w Górze Kalwarii była firma “Dombud Anna Zadorożna Ryszard Zadorożny Sp. j.”, która ma już na swoim koncie realizację drugiego plagiatu, po wcześniejszej budowie skateparku w Siemiatyczach – nieudolnej kopii skateparku w Siedlcach, również mojego projektu. Oczywiście, na pewno wszystkie zbieżności są najzwyklejszym przypadkiem.

Disclaimer: powyższy post nie jest “atakiem” na firmę “Pracownia projektowa MAXPOL” z Radomia, ani na Dombud, jedynie podaję fakty. W Polsce jest jeszcze parę innych firm, których skateparki – zarówno projekty, jak i wykonanie – z perspektywy skatera również pozostawiają wiele do życzenia.

Rozwiązaniem tego rodzaju problemów jest zrobienie projektu skateparku (“dokumentacji projektowej skateparku”) przez biuro projektowe, którego właścicielami są skaterzy. A następnie przypilnowanie, aby to biuro projektowe miało nadzór autorski w trakcie budowy. Jest tak dlatego, że nigdy nie wiadomo, kto wygra przetarg na budowę – może się zdarzyć kompetentna firma budowlana, albo taka, która tylko mówi, że się zna na skateparkach.

Rzgow referencje

Decyzja, komu powierzyć projekt i nadzór – należy do lokanej sceny.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s