Jak sędziować zawody?

fot. Rafal Wojnowski - judging

Jenkemmag opublikował wywiad z sędzią głównym Skatepark of Tampa, Jasonem Rothmeyerem. Niektóre rzeczy, które mówi Jason powinne być wykute w kamieniu i powieszone nad łóżkiem wielu organizatorów zawodów, zwłaszcza w Polsce.

Jason bez ogródek łamie całą masę stereotypów. Jasno mówi, że jakość sędziowania nie jest związana z tym, jak dobrze sędzia jeździ na desce (“Jak to!? A status legendy!? A siwy włos!? A wąsy!?”). Opowiada o systemie “overall impression”. Prosto z mostu przedstawia biedę, jaką jest zatrzymywanie się w trakcie przejazdu żeby przejść na drugą stronę przeszkody, zamiast zrobić jakiś trick przejściowy. I dziwnie nie popłakuje, że 60-sekundowe przejazdy są “stresujące”, tylko widzi ich zaletę – “banging run”. Mowi też, co wynika ze “wspólnego sędziowania” i wspomina o nocnych grach w pokera w trakcie Tampy.

Do wywiadu jest też dołączony bardzo fajny filmik z Mikiem Vallelym z okazji 20-lecia Skatepark of Tampa.

Wywiad jest w języku lengłidż, of kors. Warto.

Czytając ten wywiad można by natychmiast powiedzieć: “Tak jest w Ameryce, u nas jest poldon, tak nie będzie, nie będziemy niczego zmieniać”. Tylko że wtedy należałoby zadać sobie pytanie – czy chcemy żeby w Polsce deskorolka była na takim poziomie jak w USA, czy nie? Czy może tylko chcemy udawać, że chcemy zmian, ale tak naprawdę nie będziemy niczego zmieniać?

Każda zmiana zawsze jest niepokojąca, bo się wychodzi poza obszar dotychczas znanych przyzwyczajeń i wiedzy. Ale na tym polega otwartość i progress. Również deskorolki.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s