Co będzie dalej z 1st Floor?

Jest to pytanie które chyba wszyscy sobie co jakiś czas zadają. Od samego początku, od kiedy zaczęliśmy budować 1st Floor, nie wiedzieliśmy co będzie dalej. W trakcie wciągania betonu wiaderkami, zacierania przeszkód, szlifowania posadzki na mrozie, malowania, pierwszych imprez – regularnie ktoś się mnie pytał: “Co będzie dalej z 1st Floor?”.

Przyjeżdżając o 8 rano żeby odebrać transport betonu i zamykając budowę nie raz o 5 rano zastanawiałem się co my tak naprawdę robimy. Na początku była zajawka żeby coś zbudować, wiadomo. Ale po paru miesiącach prawie codziennego nadzorowania budowy bardziej się czuje ból, niż zajawkę. Tym bardziej, że być może w kilka miesięcy po ukończeniu budowy skatepark mógł być zamknięty. W tej perspektywie całe to staranie się, żeby 1st Floor wyszedł jak najlepiej, było w sumie bezsensowne.

Ale to było to, co było widać. Widać było budowany skatepark, a później być może likwidowany skatepark.

A tego, czego nie było widać, to wymiar niematerialny. Była to niewidzialna i niezniszczalna więź, która powstawała między 60-kilkoma osobami, z których każda dała choć jedną godzinę pracy z siebie. I ta perspektywa była wtedy – i nadal jest – jak najbardziej sensowna.

Dzisiaj każdy z tych 60-kilku ludzi ma znajomych i inspiruje kolejnych do jazdy na deskorolce. Dzięki temu np. lokalny skateshop Monument dostaje dużą dostawę Thunderów, która w miesiąc co do jednego jest sprzedana. I dzięki temu na Lubelszczyźnie obecnie jest tak duża, silna i zwarta scena deskorolkowa. A młodzi uczą się od starszych tego, czego 1st Floor nauczył starszych.

To tym 1st Floor zmienił deskorolkę w całym regionie. Dopiero później tym, że jest to zajawkowe i zadaszone miejsce do jazdy. Jak to miejsce kiedyś przestanie istnieć, to międzyludzkie więzi, nastawienie i klimat, które utworzyły się dzięki 1st Floor i tak nadal pozostaną. I będą one doskonałym fundamentem, żeby utworzyć w przyszłości kolejne, jeszcze lepsze miejsce do jazdy.

Historia 1st Floor to tak naprawdę case-study, które pokazuje jasno, że świadomość człowieka kształtuje jego byt.

Dlatego warto świętować trzecie urodziny tego “czegoś”, czym jest 1st Floor.

3urodziny1stF

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s