Deskorolka w przewodniku po mieście

Szwedzkie miasto Boras zachęca do wizyty.

Boras przewodnik okladka

W sporym przewodniku można poczytać o najróżniejszych muzeach, wycieczkach i miejscach wartych odwiedzenia – jak to w przewodniku. Jest też rozdział o sporcie i wypoczynku. Już we wstępie obok tenisa jest wymieniony skateboarding.

Boras przewodnik - wstep

Na kolejnych stronach przedstawia się kilka tradycyjnych sportów, obok których rzuca się w oczy “Skateboard & bmx”.

Boras przewodnik 2

Czytamy:

“Kiedyś można było nazwać deskorolki i bmx-y przejściową modą. Dzisiaj są wyborem stylu życia i dużym sportem. Można na nich jeżdzić na ulicach i w specjalnie wybudowanych halach i parkach. Kryty skatepark w Boras  znajduje się blisko Areny Boras i lodowiska. Sprawdź godziny otwarcia na stronie internetowej. borasskatehall.se

Przewodnik wydało Biuro Turystyczne miasta Boras. Całość jest napisana oczywiście po angielsku, niemiecku i szwedzku. Również na stronie internetowej urzędu miasta Boras jest informacja o deskorolce.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby również polskie miasta zachęcały do wizyty tym, że w nich “można jeździć na deskorolce na ulicach” – bo w Polsce też są ulice i też są skaterzy. Wystarczy przestać przeszkadzać młodym ludziom i przyznać się, że deskorolka jest naturalną częścią przestrzeni miejskiej. Pomijając już tak oczywistą rzecz, jak styl życia, czy fakt, że skateboarding jest jednym z najbardziej rozwijających się sportów.

Malkontenci na pewno natychmiast by powiedzieli: “Ale to jest w Szwecji, tam jest bogato, tam jest inaczej”. Takie gadanie to zwykła zaściankowa demagogia. Skateboarding na ulicach nie ma nic wspólnego z tym, czy jakiś kraj jest bogaty czy biedny. Podstawową różnicą między Szwecją a Polską jest to, że w Szwecji nie narzeka się na wszystko tak, jak w Polsce. I z tego wynikają dalsze różnice. Również w zamożności. Jedni ciągle narzekają i skupiają się na złych rzeczach wokół, przez co nie widzą żadnych szans dla siebie. A inni koncentrują się na pozytywach, przez co widzą dużo możliwości i się rozwijają. Wybór sposobu patrzenia na świat należy do nas samych.

Ani kryty skatepark w Boras nie zwala z nóg, ani uliczne miejscówki nie są tak słynne jak te w Barcelonie. A pomimo tego Boras umie się pochwalić. Mając nawet mniej do zaoferowania niż niejedno polskie miasto. Bo zamiast szukać dziury w całym, skupia się na pozytywnych rzeczach.

Skateboarding jest jedną z cech rozwoju miast. Pozytywną cechą. Dlatego warto dbać o deskorolkę.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s