Przykładowe podejście do skateparku

Wczoraj w Pucku przedstawiałem projekt rewitalizacji terenu, w tym skateparku z bowlem.

Przed spotkaniem dowiedziałem się, że od dwóch tygodni urzędnicy w Pucku informują o spotkaniu w sprawie skateparku przez swoją stronę www, na specjalnie przygotowanych plakatach, elektronicznym billboardzie w centrum miasta i chodząc po miejscówkach, na których skaterzy jeżdżą. Urzędnicy chodzili po miejscówkach, aby rozdawać ulotki o spotkaniu. Amazing. Robili to tylko dlatego, że im zależy, aby lokalsi byli zaangażowani w powstający skatepark.

Ilu urzędników i piastujących swoje posady ważniaków w Polsce by mogło brać przykład z Pucka? Jest to niestety retoryczne pytanie.

Na spotkaniu – oprócz skaterów – byli burmistrz, zastępca burmistrza i dyrektor MOKSiR-u. Nie byli tam po to, aby się pokazać, „przemawiać do młodzieży“ czy gadać o tym, że „mają serce do skateparków“. Tylko po to, aby jasno i zwięźle zakomunikować wszystkim obecnym o kalendarzu powstającego skateparku.

Było już po 17, więc grubo po urzędowych godzinach pracy. A ci ludzie tam byli dlatego, że chcą. Że im zależy. Dlatego, że mają zamiar wybudować dobry skatepark. I wierzą że to zrobią.

Była też tamtejsza ekipa skaterów, która miała bardzo pozytywne nastawienie. Nie awanturowali się na władze, ale też nie okazywali burmistrzowi zaściankowej czołobitności. Po prostu dobrze wiedzieli kim są i co chcą.

Patrząc na wszystkich zebranych, miałem wrażenie, że każdy z nich dobrze rozumiał co ma zrobić i był skupiony na swoim własnym działaniu. Nikt nie był „najmądrzejszy“ – ani burmistrz, ani skaterzy, którzy już jeżdżą po 8-10 lat. Władze będą pracować nad dofinansowaniem budowy, a skaterzy nad oddolnym wspieraniem inicjatywy budowy skateparku. Jak to wszystko widziałem i się przysłuchiwałem co kto mówił, to wiedziałem, że marzenie tych lokalsów musi się spełnić.

This is how it should be.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s