O SĘDZIOWANIU ZAWODÓW DESKOROLKOWYCH CZ. 4/5

Jeden sędzia na jednego ridera

Ta metoda odróżnia się od poprzednich tym, że dotyczy przede wszystkim liczby sędziów oceniających każdego startującego. Polega ona na tym, że każdy skater jest oceniany przez jednego sędziego – czyli „ma swojego własnego sędziego“. Stosuje się ją w skatejamach, podczas których jednocześnie jeździ więcej niż jedna osoba na skateparku.

Pomysłodawcy tego sposobu sędziowania chodziło prawdopodobnie o to, aby uwadze sędziów nie umknął żaden wykonany przez riderów trick. Wiadomo przecież, że np. w przypadku skatejamu, w którym jeżdżą jednocześnie trzy osoby po skateparku i z których każda jest oceniana przez wszystkich trzech sędziów, każdy członek jury musi naprawdę bardzo dobrze skupić się na swojej pracy, ponieważ jednocześnie ogarnia trzech skaterów i im wszystkim wystawia ocenę. Natomiast gdy każdy sędzia ma tylko jednego „swojego“ ridera, to sędziowanie nie wymaga aż takiej uwagi. W dodatku, startujący ma większą pewność, że żaden trick nie umknie uwagi „jego“ jurorowi. Bo faktem jest, że jednemu sędziemu łatwiej jest sędziować tylko jednego ridera, niż dwóch, lub więcej startujących.

Takie podejście do sędziowania zapewnia dobrą uwagę sędziów tylu startującym na raz, ilu jest członków jury. Czyli np. przy dwóch sędziach mogą jeździć dwie osoby jednocześnie, przy trzech oceniających trzy, a przy pięciu jurorach – aż pięć osób.

Być może ta metoda wydawałaby się całkiem rozsądna, gdyby nie jej bardzo poważny minus – nigdy nie ma dwóch identycznie oceniających sędziów. Oznacza to, że ten sam przejazd zazwyczaj jest trochę inaczej oceniany przez każdego sędziego.

Załóżmy, że jest dwuosobowy skatejam z dwoma sędziami. Sędzia X jest bardziej surowy niż sędzia Y. Rider A za swój przejazd dostaje od „swojego“ sędziego X 70 punktów. Ale gdyby go sędziował sędzia Y, to A by dostał np. 74 punkty. Czyli lepszą ocenę. No, ale miał pecha, trafił mu się bardziej surowy sędzia. Za to rider B, który miał trochę gorszy przejazd niż A, dostaje od „swojego“ sędziego Y – mniej surowego niż X – 72 punkty. Natomiast gdyby B był sędziowany przez X, to by dostał tylko 68 punktów.

Więc jakie będą wyniki? Takie, że B będzie miał wyższy wynik niż A, ponieważ otrzymał więcej punktów – 72 punkty, a nie 70, tak jak A. Pomimo tego, że w rzeczywistości A miał lepszy przejazd niż B.

Deskorolka nie jest tak banalna jak piłka nożna, w której albo piłka wpadła poza linię bramki i jest gol, albo nie wpadła poza linię i nie ma gola. Jedyne, co jest wymagane od sędziów piłki nożnej przy ocenie „wyników“ – czyli bramek – to dobry wzrok i uwaga.

Na marginesie – nie piszę tu o ocenianiu fauli, bo osobiście uważam że faulowanie w sporcie jest zjawiskiem patologicznym. Tak jak łysy dresiarz chce osiągnąć swój cel poprzez uderzenie kogoś, tak samo na boisku niektórzy ludzie się kopią po nogach w celu osiągnięcia celu. Na to się mówi „sport“. Dlatego trudno mi jest nazywać deskorolkę „sportem“, bo z zasady nie ma ona na celu niszczenia przeciwnika, tylko – pozostając już przy aspekcie fizycznym skateboardingu – doskonalenie swoich własnych umiejętności, ale nie kosztem „konkurencji“.

Wracając do metody sędziowania „jeden sędzia na jednego ridera“, to – jak widać z wcześniejszego wywodu – sprawiedliwiej jest, gdy jeden skater jest oceniany przez więcej niż jednego sędziego. Każdy człowiek jest inny, więc również każdy sędzia w trochę inny sposób ocenia. W zasadzie tym więcej sędziów ocenia jednego skatera i z ich ocen wylicza się średnią, tym bardziej wyważony będzie wynik. Stąd – przy ograniczonej liczbie sędziów – nie należy przesadzać z liczbą jednocześnie jeżdżących osób w skatejamie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s