O sędziowaniu zawodów deskorolkowych cz. 2/5

Sędziowanie przejazdu w skali 1-10

Ten sposób sędziowania polega na stosowaniu skali 1-10 w ocenianiu całego przejazdu każdego skatera. Zazwyczaj jest trzech lub więcej sędziów, z których każdy wystawia swoją własną ocenę każdemu zawodnikowi. Przy tym zwraca się uwagę na: technikę, styl, prędkość, kreatywność, płynność przejazdu i umiejętność jeżdżenia po całym skateparku. Następnie ze wszystkich ocen sędziów wylicza się średnią ocenę każdego ridera. Brzmi całkiem nieźle, a co z tego wynika w praktyce?

Gdyby na deskorolce dało się zrobić tylko 10-20 tricków, to może skala 1-10 by starczyła. Natomiast na deskorolce można zrobić tysiące różnych tricków, w różny sposób, na różnych rzeczach i na różnej prędkości. Z tego płynie logiczny wniosek, że skala 1-10 nie jest wystarczająca, aby dobrze ocenić poszczególne przejazdy.

Wróćmy do naszego poprzedniego przykładu dwóch riderów i ich tricków. Osoba A zrobiła tailslide na quarterpipie, 5-0 na murku i 360 flipa przez piramidę. Rider B zrobił axle stalla na quarterpipie, switch kickflip 5-0 na murku i też 360 flipa przez piramidę.

Ile punktów powinien dostać zawodnik A? Zrobił w sumie przecież 3 spoko tricki. Zakładając, że w skali 1-10 pięć punktów jest średnią, to można śmiało powiedzieć, że A pojechał co najmniej średnio (pięć punktów), a nawet może trochę lepiej, np. na sześć punktów. Załóżmy, że pięć punktów. A ocena skatera B? Switch flip 5-0 to niezły kozak, więc w sumie chyba znacznie lepiej, niż przejazd A. „Znacznie“ – więc zapewne o dwa lub trzy punkty więcej. Załóżmy, że o trzy punkty więcej, czyli osiem.

Jak dotąd wszystko wydaje się sprawiedliwe. A co będzie jak wjedzie rider C, robiąc kickflip axle stall na quarterze i też switch flip 5-0 na murku wraz z 360 flipem przez piramidę? Dać mu o jeden czy o dwa punkty więcej? A co będzie jak wjedzie rider D, robiąc kickflip axle stall na quarterze, switch double flip 5-0 180 out na murku i 360 flipa revert przez piramidę? O ile punktów więcej dać D? Pamiętajmy, że skala jest od 1-10. Obniżyć ocenę A? A jeżeli pojawią się kolejni zawodnicy, robiący tylko proste 50-50, frontside 180 w quarterpipie i ollie przez piramidę? Lub robiący dwa proste tricki? Jak rozróżnić tych słabszych od siebie? Dać im wszystkim po jednym lub dwóch punktach? Przecież to byłoby zbyt małym rozróżnieniem w ich ocenach, w stosunku do zrobionych przez nich tricków – czyli niesprawiedliwe. Piszę tutaj jedynie o technice – trudności tricków – nawet nie komplikując sprawy takimi czynnikami jak styl lub prędkości jazdy.

Powyższym przykładem chciałem pokazać, co w praktyce wynika ze stosowania skali 1-10 za całe przejazdy w zawodach, w których startuje więcej niż 10 zawodników, którzy różnią się od siebie samym poziomem jazdy. Skala 1-10 jest po prostu niewystarczająca.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s