ZBUDUJ WŁASNĄ MIEJSCÓWKĘ CZ. 3

Część 3 z 4 – Wylewka

Przygotowałeś już formę, ułożyłeś zbrojenie, wymieszałeś beton. Teraz trzeba się zabrać za wykładanie tego całego błota. Ale musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy – beton bywa dość paskudny. Choć z pozoru wygląda niewinnie, ten silnie zalkalizowany miks cementu i wody nadaje mokremu betonowi właściwości żrące, co oznacza, że możesz się przez niego nabawić chemicznych oparzeń, a uwierz mi, nie chciałbyś tego przechodzić.

Musisz więc znaleźć gumowe rękawice, rękawice do prac ogrodowych lub coś w tym stylu, co zabezpieczy twoje ręce przed zamoczeniem, i załóż je. Jeżeli będziesz pracować na kolanach, lub brodzić w betonie, to raczej warto zainwestować w ochraniacze na kolana lub kalosze. Nawet nie jestem w stanie opisać jak upierdliwe są takie oparzenia. Dzieciaki, zawsze się zabezpieczajcie!

Tak czy siak, jeżeli jesteś już odpowiednio ubrany – a może i nie – czas zaczynać.

Byłoby idealnie, gdyby wyłożona warstwa twojego betonu miała grubość minimum 100-120 mm i żeby zbrojenie znalazło się mniej więcej pośrodku warstwy gruzu i górnej powierzchni. Oczywiście jest to niemożliwe do wykonania, ale w ten sposób wyobrazisz sobie jak to powinno wyglądać. Wykładaj to, co już przygotowałeś, stale dorabiając i dokładając nowe porcje, aż wszystko będzie pokryte betonem. Nie ociągaj się tylko zanadto z tym etapem, przygotowuj swoje mieszanki szybko i sprawnie, bo dzięki temu całość twojego betonu będzie gotowa do dalszej obróbki – zatarcia – w tym samym czasie.

W zależności od temperatury na zewnątrz będziesz miał różną ilość czasu na pracę z betonem. Jeżeli jest gorąco, użyj butelki, żeby go zwilżyć (możesz przygotować sobie przydatne narzędzie wykonując wkrętem kilka otworów w nakrętce butelki) i w ten sposób trochę opóźnić czas wiązania betonu.

Ten etap już zakończony – i co dalej? Jeżeli dobrze przygotowałeś prowadnice formy i zostawiłeś odpowiednią ilość miejsca na beton, możesz wziąć łatę do betonu (lub opcjonalnie równą deskę) i zatrzeć beton „piłując” na boki, z dołu do góry i z góry do dołu po łuku quartera/krawędzi banku, w celu uzyskania generalnego kształtu przeszkody. Dopiero po tym zacznie się zabawa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s